Nasza Szkoła uczestniczy w Kampanii społecznej w ramach
Projekt ERASMUS KA220 „RAZEM JESTEŚMY SILNIEJSI”, numer identyfikacyjny 2024-1-RO01-KA220-SCH-000251161, koordynator CENTRUL ȘCOLAR DE EDUCAȚIE INCLUZIVí „ORIZONT”, ORADEA
Dlaczego 21 marca?
W 2006 roku Międzynarodowa Organizacja Osób z Zespołem Downa postanowiła oficjalnie obchodzić Dzień Zespołu Downa 21 marca (tj. 21. dnia trzeciego miesiąca każdego roku) ze względu na uwarunkowanie genetyczne powodujące zespół Downa: osoby z zespołem Downa mają 47 chromosomów (zamiast 46), przy czym w parze 21 znajdują się 3 chromosomy (zamiast 2). Pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 2012 roku.
Nazwa „zespół Downa” pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Johna Langdona Haydona Downa, który jako pierwszy opisał ten zespół w 1866 roku, prawie 100 lat przed odkryciem tego dodatkowego chromosomu.
Czym jest Zespół Downa ? Zespół Downa to choroba genetyczna (stan od urodzenia, który występuje u dziecka od momentu poczęcia) spowodowana obecnością dodatkowego chromosomu. Ludzie mają 23 pary chromosomów w każdej komórce: jeden zestaw 23 odziedziczony po ojcu i jeden zestaw po matce. Zespół Downa występuje z powodu obecności dodatkowego chromosomu 21, co oznacza istnienie 47 chromosomów. Ten dodatkowy chromosom powoduje zmiany w rozwoju mózgu i cechach fizycznych.
Wszystkie osoby z zespołem Downa mają różne problemy intelektualne i rozwojowe, od łagodnych i umiarkowanych do ciężkich. Niektórzy są zdrowi, podczas gdy inni mają poważne problemy zdrowotne, takie jak poważne wady serca. Dzieci i dorośli z zespołem Downa mają charakterystyczny wygląd twarzy. Chociaż nie wszystkie osoby z zespołem Downa mają te same cechy, niektóre z najczęstszych to: - Spłaszczona twarz - Mała głowa - Krótka szyja - Małe lub niezwykle duże uszy - Pochylenie oczu do góry
Cechy fizyczne osób z zespołem Downa
https://youtu.be/4aOixoMIy1I?si=VRY7dYGd4L9elab1
Chloe, 8-letnia dziewczynka opowiada o przyczynach zespołu Downa, objawach, trudnościach w nawiązywaniu relacji z innymi, pragnieniach
https://youtu.be/_r_2rmDYfz4?si=nNBjBlWQ-70DQFVK
Spójrzmy w przyszłość ...
Postępy w medycynie sprawiły, że osoby z zespołem Downa żyją dłużej. W 1910 roku dzieci z zespołem Downa miały średnią długość życia wynoszącą 9 lat. Wraz z odkryciem antybiotyków średni wiek przeżycia wzrósł do 20 lat. Obecnie aż 80% dorosłych z zespołem Downa osiąga wiek 55 lat, a wielu żyje jeszcze dłużej
Niedawno naukowcy z finansowanego przez społeczność międzynarodową Human Genome Project zmapowali sekwencję około 225 genów na chromosomie 21. Badania nadal poszukują genów związanych z cechami osób dotkniętych zespołem Downa. Po ich zidentyfikowaniu istnieje nadzieja, że procesy biologiczne, które powodują zespół Downa, zostaną odkryte, co doprowadzi do opracowania terapii, a może nawet leczenia.
Ludzie Słońca... Czuła piosenka o osobach z zespołem Downa
https://youtu.be/wsHDTTSf_Dw?si=NwYHOTELC2wKs
Dzieci z zespołem Downa nazywane są „Dziećmi Słońca”, ponieważ emanują ciepłem wokół siebie, są bardzo otwarte, uśmiechnięte i empatyczne. Nie umieją czegoś, co jest naturalne dla zwykłych ludzi, ale są obdarzone czymś innym: dobrocią, szczerością i umiejętnością bezwarunkowej miłości, która rekompensuje wszystko, co różni je od innych ludzi i czyni ich wyjątkowymi.
Niedopasowane skarpetki są symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ osoby cierpiące na zespół Downa mają dodatkowy chromosom – chromosom 21, a pod mikroskopem chromosomy wyglądają jak kolorowe skarpetki!
A niektóre z nich mają dodatkową „skarpetkę”, jak to jest w przypadku osób z zespołem Downa.
Załóż skarpetki nie do pary, zrozum znaczenie tego gestu i bądź skarpetkowy!!!
Pomysł !
ZRÓB KOLAŻ LUB RYSUNEK Z PRZYJACIÓŁMI, Z NIEPASOWANYMI SKARPETKAMI! IM WIĘCEJ, TYM LEPIEJ!!