Grupa Wsparcia dla Rodziców powstała w naszym Ośrodku w styczniu 2009 roku z inicjatywy nauczycieli szkoły podstawowej.
Uczestniczenie w niej daje możliwość spotkania innych osób o podobnych problemach i doświadczeniach. Dzielimy się wzajemnie własnymi przeżyciami i odczuciami, zarówno smutkami jak i radościami. W trudnych sytuacjach okazujemy sobie wsparcie i zrozumienie. Wspólnie cieszymy się sukcesami i miłymi chwilami z życia. Uczestników spotkania obowiązuje tajemnica grupy (tzn. nie opowiadamy o osobistych przeżyciach, problemach poszczególnych uczestników nikomu z zewnątrz.), co daje poczucie bezpieczeństwa i większą swobodę wypowiedzi. Wymieniamy się ważnymi informacjami dotyczącymi np. lekarzy, turnusów rehabilitacyjnych itp. Czasami poruszana jest też konkretna tematyka poszerzająca wiedzę o sobie samym, o relacjach z bliskimi lub dotycząca nurtujących nas problemów. Bywają zapraszani specjaliści omawiający nurtujące tematy np. „Seksualność osób niepełnosprawnych”. Wymieniamy się przepisami kulinarnymi, polecamy sobie literaturę czy wydarzenia kulturalne.
Spotkania odbywają się raz w miesiącu, w piątki w godzinach 17:00- 19:30. W tym czasie dzieci mają zapewnioną opiekę.
Miejsce spotkań- II piętro sala nr 20
Na spotkania serdecznie zapraszają:
Joanna Hanusz – pedagog specjalny, trener „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców”, mama dziecka niepełnosprawnego (kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
Kinga Grochal – pedagog specjalny, psycholog
(kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)
Osoby zainteresowane prosimy o bezpośredni kontakt z prowadzącymi lub zgłoszenie chęci uczestnictwa w spotkaniach u wychowawcy klasy swojego dziecka.
Refleksje uczestniczek na temat Grupy Wsparcia
„Grupa Wsparcia przy SOSW nr 4 prowadzona jest od kilku lat przez dwie panie – Joannę Hanusz i Kingę Grochal.
Co nam się podoba? Nie narzuca się nam rodzicom gotowych rozwiązań, ale podrzuca w umiejętny sposób pewne pomysły i same matki je rozwijają , dyskutują na ten temat. Ta swoboda dyskusji, brak osądzania, dyskretne budowanie poczucia naszej wartości, a przede wszystkim miła atmosfera tworzy niepowtarzalny klimat tych spotkań.
Tutaj możemy porozmawiać o wszystkim, poradzić się innych osób lub pań prowadzących. Dzielimy się wszystkim, co wiemy , pomagamy sobie, a czasem przynosimy coś dobrego, aby nam się lepiej rozmawiało i słuchało. Cieszymy się, kiedy uczymy się praktycznej relaksacji, sprawdzamy testem, jaki mamy nastrój, ale też uczymy się ,jak budować relacje z naszymi dziećmi i innymi ludźmi. Czasem korzystamy z poleconych książek, a nawet przedstawień. Są również spotkania szkoleniowe np. pan Golonka mówił rodzicom, jak radzić sobie z seksualnością dzieci.
Naczelna dewiza grupy wsparcia to wzajemne wspieranie się i nauka oraz pełna akceptacja i zachowanie tajemnicy. Daje nam chęć do życia i napęd na miesiąc
Do kolejnego spotkania.”
„Przyjście na Grupę Wsparcia to tak jak wyjście do kina na super film, czy do teatru na najlepszą sztukę”