Ułatwienia dostępu

telefon SOSW4

Zadzwoń do nas

660 637 507

12 430 54 00

adres SOSW4

Nasz adres

ul. Hieronima Wietora 7

Grupa wsparcia

Grupa Wsparcia dla Rodziców powstała w naszym Ośrodku w styczniu 2009 roku z inicjatywy nauczycieli szkoły podstawowej.

 

Uczestniczenie w niej  daje możliwość spotkania innych osób o podobnych problemach i doświadczeniach. Dzielimy  się wzajemnie własnymi przeżyciami i odczuciami, zarówno smutkami jak i radościami. W trudnych sytuacjach okazujemy sobie wsparcie i zrozumienie. Wspólnie cieszymy się  sukcesami  i miłymi chwilami z życia. Uczestników spotkania obowiązuje tajemnica grupy (tzn. nie opowiadamy o osobistych przeżyciach, problemach poszczególnych uczestników nikomu z zewnątrz.), co daje poczucie bezpieczeństwa i większą swobodę wypowiedzi. Wymieniamy się ważnymi informacjami dotyczącymi np. lekarzy, turnusów rehabilitacyjnych itp. Czasami poruszana jest też konkretna tematyka poszerzająca wiedzę o sobie samym, o relacjach z bliskimi lub dotycząca nurtujących nas problemów. Bywają zapraszani specjaliści omawiający nurtujące tematy np. „Seksualność osób niepełnosprawnych”. Wymieniamy się przepisami kulinarnymi, polecamy sobie literaturę czy wydarzenia kulturalne.

 

Spotkania odbywają się raz w miesiącu, w piątki w godzinach 17:00- 19:30. W tym czasie dzieci mają zapewnioną opiekę.

 

Miejsce spotkań- II piętro sala nr 20

 

Na spotkania serdecznie zapraszają:

 

Joanna Hanusz – pedagog specjalny, trener „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców”, mama dziecka niepełnosprawnego (kontakt:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

 

Kinga Grochal – pedagog specjalny, psycholog

(kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

 

Osoby zainteresowane prosimy o bezpośredni kontakt z prowadzącymi lub zgłoszenie chęci uczestnictwa w spotkaniach u wychowawcy klasy swojego dziecka.

 

Refleksje uczestniczek na temat Grupy Wsparcia

 

„Grupa  Wsparcia przy SOSW nr 4 prowadzona jest od kilku lat przez dwie panie –  Joannę Hanusz i Kingę Grochal.

 

Co nam się podoba? Nie narzuca się nam rodzicom gotowych rozwiązań, ale podrzuca w umiejętny sposób pewne pomysły i same matki je rozwijają , dyskutują na ten temat. Ta swoboda dyskusji, brak osądzania, dyskretne budowanie poczucia naszej wartości, a przede wszystkim miła atmosfera  tworzy niepowtarzalny klimat tych spotkań.

 

Tutaj możemy porozmawiać o wszystkim, poradzić się innych osób lub pań prowadzących. Dzielimy się wszystkim, co wiemy , pomagamy sobie, a czasem przynosimy coś dobrego, aby nam się lepiej rozmawiało i słuchało. Cieszymy się, kiedy uczymy się praktycznej relaksacji, sprawdzamy testem, jaki mamy nastrój, ale też uczymy się ,jak budować relacje z naszymi dziećmi i innymi ludźmi. Czasem korzystamy z poleconych książek, a nawet przedstawień. Są również spotkania szkoleniowe np. pan Golonka mówił rodzicom, jak radzić sobie z seksualnością dzieci.

 

Naczelna dewiza grupy wsparcia to wzajemne wspieranie się i nauka oraz pełna akceptacja i zachowanie tajemnicy. Daje nam chęć do życia i napęd na miesiąc

 

Do  kolejnego spotkania.”

 

„Przyjście na Grupę Wsparcia to tak jak wyjście do kina na super film, czy do teatru na najlepszą sztukę”