Grupa „ITAKA i owaka” istnieje od października 2012 roku. Jej opiekunem artystycznym jest aktor, pedagog cyrku i teatru Tadeusz Dylawerski, pracownik Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie. Jego działania wspomagają pedagodzy specjalni oraz asystenci z naszego Ośrodka: Joanna Hanusz, Krystyna Knap, Agnieszka Kaczmarczyk, Danuta Baran, Elżbieta Siwik, Jolanta Andrzejewska, Aneta Blak .
Grupa spotyka się regularnie w każdy wtorek w gościnnych progach SCKM, gdzie odbywa próby teatralne.
Tradycją już jest, iż „ITAKA i owaka” przygotowuje spektakle na potrzeby międzyszkolnej imprezy „Baśniowy Świat”, organizowanej przez naszą placówkę we współpracy z SCKM. Jej celem jest propagowanie kultury, obyczajów, krajobrazów, kuchni i literatury innych krajów. Każdego roku zatem inspiracją do spektaklu jest literatura wybranego państwa. „ ITAKA i owaka” swoje przedstawienia prezentuje nie tylko na scenie Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży, ale także na licznych przeglądach teatralnych.
Członkowie Grupy na co dzień wymagają stałej pomocy i wsparcia podczas zwykłych aktywności życiowych. Takiego też wsparcia udzielaliśmy im podczas pierwszych występów teatralnych . Jako terapeuci towarzyszyliśmy im na scenie, pomagaliśmy, a jednocześnie jak się potem okazało – trochę też ich ograniczaliśmy. Stopniowo jednak zaczęliśmy odkrywać możliwości i talenty, schowane pod etykietą niepełnosprawności. Daliśmy więc im przestrzeń na więcej samodzielności na scenie , udzielając wsparcia jedynie zza kulis i udało się. Okazało się, że mimo swoich ograniczeń intelektualnych, psychicznych, komunikacyjnych, motorycznych mogą być świetnymi aktorami , a nawet pomysłodawcami niektórych scen. Kolejnym naszym posunięciem w kierunku samodzielności scenicznej są próby pozostawienia naszych aktorów całkowicie bez pomocy, również tej w kulisach . I tutaj też obserwujemy ogromny progres. A także, a może nawet przede wszystkim, ogromne poczucie dumy i satysfakcji u naszych niepełnosprawnych podopiecznych, które dają im samodzielne występy teatralne. Widzimy jak rośnie ich poczucie własnej wartości . Ile gra w spektaklach na prawdziwiej scenie może dostarczać zarówno aktorom oraz ich rodzinom , szczęścia i radości. I to jest nasz największy sukces, a nie nagrody które zdobywamy na rozlicznych festiwalach, z których też oczywiście jesteśmy dumni.
Twórca i koordynator Grupy „ITAKA i owaka”
Joanna Hanusz