telefon SOSW4

Zadzwoń do nas

660 637 507

12 430 54 00

 

adres SOSW4

Nasz adres

ul. Hieronima Wietora 7

Hortiterapia

HORTITERAPIA

 

Hortiterapia jest formą rehabilitacji wspomagającej za pomocą kontaktu z naturą stosowaną już od starożytności. Terapia ta może być bierna lub czynna.

 

Bierna to doznania sensoryczne podczas przebywania w ogrodzie lub w innym terenie zielonym, pobudzanie zmysłów poprzez obserwowanie barwnej roślinności, podziwianie aromatu ziół i kwiatów oraz wsłuchiwanie się w odprężające dźwięki ogrodu.

 

Terapia czynna polega na bezpośrednim kontakcie uczniów z roślinami i poznawanie ich poprzez dotyk, a przede wszystkim wykonywanie drobnych prac ogrodowych: sianie i sadzenie roślin, opieka nam nimi oraz obserwowanie jak zmieniają się i rosną, a także tworzenie prac artystycznych z wykorzystaniem materiału roślinnego. Dzięki temu uczniowie zdobywają wiedzę o otaczającym świecie, roślinach i zmianach zachodzących w przyrodzie, poznają ją wielozmysłowo.

 

Terapia w otoczeniu ogrodu/parku stymuluje ośrodkowy układ nerwowy, pobudza rozwój narządów zmysłu, zwiększa sprawność i koordynację ruchową, obniża poziom stresu, napięcia i agresji, poprawia  samopoczucie, działa relaksująco i odprężająco, podnosi także poczucie własnej wartości i pewności siebie, uczy samodzielności, poprawia pamięć, koncentrację i pobudza kreatywność,  wywołuje zaciekawienie i rozbudza chęci do działania. Natura, tak jak i wszelkie tereny zielone, daje poczucie bezpieczeństwa i spokoju, przywraca siły witalne i zdrowie.

 

W naszym Ogrodzie dzięki wsparciu Stowarzyszenia Razem z Czwórką umieszczone są następujące elementy wspomagające terapię: donice i rabaty podwyższone z kratkami na pnącza, kuchnia błotna z blatem do zajęć polisensorycznych.

 

W Ośrodku zajęcia hortiterapeutyczne prowadzimy zarówno na świeżym powietrzu, jak i wewnątrz, obcując z roślinami, prowadząc zajęcia praktyczne, ucząc dbania o przyrodę i pielęgnowanie roślin doniczkowych. Wykonujemy również prace plastyczne i dekoracje z wykorzystaniem materiałów naturalnych. Codziennością jest uwrażliwianie uczniów na piękno otaczającej nas flory.

 

 

mgr Kinga Grochal

mgr Anna Napora

mgr Renata Kurleto

oraz wszyscy zaangażowani Nauczyciele

 

Opracowanie tekstu: mgr Danuta Cop