Ułatwienia dostępu

telefon SOSW4

Zadzwoń do nas

660 637 507

12 430 54 00

adres SOSW4

Nasz adres

ul. Hieronima Wietora 7

Olimpiady specjalne

Na terenie Ośrodka działa jeden z najstarszych w Krakowie klubów Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne. Kiedyś nosił nazwę Wietora, obecnie od 2013 roku nosi on nazwę WALECZNE SERCA.

 

Głównym celem działalności klubu jest rozwój poprzez sport. Wielu zawodników  z zamiłowaniem do sportu, bierze udział w treningach i zawodach sportowych, doświadczając emocji związanych z uczestnictwem i dumy ze swoich sukcesów.

 

Obecnie klub liczy 25 zawodników o różnym stopniu niepełnosprawności intelektualnej, którzy biorą udział w zawodach sportowych na wielu poziomach. Począwszy od zawodów lokalnych , poprzez wojewódzkie i ogólnopolskie aż po Światowe Igrzyska Olimpijskie.

 

Obecnie regularne treningi odbywają się w kilku dyscyplinach tj. lekkiej atletyce, tenisie stołowym, bocce, pływaniu. Oprócz wymienionych dyscyplin nasi zawodnicy startują również w kolarstwie , snowshoeingu (bieg na rakietach śnieżnych) oraz w zawodach dla osób o niskiej sprawności fizycznej MATP.

 

W klubie działa dziesięciu trenerów i opiekunów, przewodniczącym klubu jest nauczyciel wychowania fizycznego mgr Andrzej Pacholarz.

 

W ostatnich latach nasi zawodnicy osiągnęli kilka spektakularnych sukcesów.

 

W 2010 roku na Europejskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych, które odbyły się w Warszawie srebrny medal w skoku w dal wywalczył nasz absolwent – Piotr Kubik.

 

W 2013 roku na X Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Pyeong Chang w Korei Południowej złoty i brązowy medal wywalczył nasz były uczeń – Krzysztof Czachor.

 

W roku 2014 zawodnicy naszego klubu zdobywali medale na IV Ogólnopolskim  Turnieju Bocce w Chorzowie, I Małopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych , X Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Bydgoszczy oraz innych mityngach i turniejach.

 

 

 

 • Trening bocce Open or Close

  10 października rozpoczęliśmy treningi w ramach Małej Ligi Bocce. Tym razem odwiedziliśmy szkołę na osiedlu Sportowym. Rozegraliśmy trzy mecze treningowe i jeden udało nam się wygrać.  Szlifujemy formę na zawody, które pewnie odbędą się w maju przyszłego roku. Kolejny trening międzyszkolny odbędzie się w styczniu i to my go zorganizujemy J.  Trzymajcie za nas kciuki!

   

 • Rok szkolny zaczynamy na sportowo !!! Open or Close

  Dopiero drugi tydzień roku szkolnego , a my mamy już za sobą udział w XI Ogólnopolskim  Dniu Treningowym Programu Treningu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych.

   

  Wśród 85 zawodników z 13 Oddziałów Regionalnych Olimpiad Specjalnych  znalazły się nasze uczennice : Klaudia Danaj i Sylwia Burtan. Mieliśmy zaszczyt reprezentować Małopolskę wraz z dwójką zawodników z SOSW nr 3 w Krakowie.

   

  Do zawodów przygotowywały się pod kierunkiem trenerek : P. Violetty Michalik i P. Agnieszki Kaczmarczyk.  Podczas trzech dni spędzonych w Sieradzu nasze zawodniczki prezentowały przed sędziami i kibicami zadania ruchowe , które ćwiczyły wiele tygodni aby jak najlepiej wykonać je podczas zawodów. Nagrodą za wysiłek były piękne medale i pamiątkowe upominki.

   

  Organizatorzy przygotowali także wieczorne atrakcje: dziewczyny miały okazję spotkać średniowiecznych wojów, przymierzyć zbroję i pozwolić zakuć się w dyby. Zwieńczeniem sobotniego wieczoru był koncert zespołu folkowego.

   

  Wróciliśmy zmęczeni ale pełni niezapomnianych wrażeń !

   

  Organizatorom dziękujemy za gościnność i wspaniałe trzy dni!

   

   

 • Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych  Austria 2017 Open or Close

   Przez 2 tygodnie marca sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną ze 106 krajów rywalizowali w Grazu, Schladming i Ramsau o medale Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych.

   

  Polska Reprezentacja O.S. liczyła 46 zawodników , którzy startowali w pięciu dyscyplinach: biegach na rakietach śnieżnych, narciarstwie biegowym, zjazdowym , hokeju halowym i łyżwiarstwie szybkim

   

  Wśród nich znaleźli się uczniowie naszego Ośrodka, zawodnicy Klubu „Waleczne Serca”  Piotr Kasperczyk i Marcin Włudyka- reprezentanci Polski w biegach na rakietach śnieżnych.

   

  Podróż na podbój Austrii rozpoczęła się od uroczystego wręczenia Nominacji Olimpijskich przez Ministra Sportu Pana Witolda Bańkę. Następnie zawodnicy gościli przez 3 dni w Dornbirn , gdzie mieli czas na treningi , zwiedzanie i zapoznawanie się z zawodnikami z innych krajów.18 marca Ceremonią Otwarcia Igrzysk w Schladming rozpoczęła się sportowa rywalizacja.

   

  Piotr i Marcin startowali w trzech konkurencjach:

   

  Piotr : 200m, 400m i sztafeta 4x100m

   

  Marcin: 100m , 200m i również sztafeta 4×100 m.

   

  Pomimo ogromnej konkurencji (ok. 800 zawodników)  i bardzo trudnych warunków śniegowych nasi uczniowie zdobyli :

   

  Piotr Kasperczyk : złoty medal w biegu na 200 m

  brązowy medal w biegu na 400 m

   

  Marcin Włudyka : srebrny medal w biegu na 200 m

  VIII miejsce w biegu na 100 m.

   

  Po bardzo zaciętej i wyrównanej walce m.in. z Malezyjczykami i Koreańczykami w sztafecie 4x100m nasi reprezentanci zajęli 4 miejsce.

   

  I choć bardzo trudno było rozstać się z gościnnym , otoczonym niesamowitymi szczytami Ramsau to jeszcze nie raz chłopcy będą wracać do tych magicznych dni, wspaniałych przeżyć, wzruszających chwil.

   

  Nasi uczniowie pokazali niezwykłą wolę walki , zaangażowanie i sportową postawę , jesteśmy z nich dumni !!! Ogromne brawa i gratulacje !!!

   

   

 • Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych Open or Close

  W dniu 12 marca w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Nominacji Olimpijskich Reprezentacji Polski Olimpiad Specjalnych na Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych . Wśród 46 olimpijczyków znajdują się dwaj uczniowie naszego Ośrodka: Piotr Kasperczyk i Marcin Włudyka. Nominacje Olimpijskie otrzymali z rąk Ministra Sportu Witolda Bańki i Pani Katarzyny Frank- Niemczyckiej.W Austrii będą walczyć o medale w biegach na rakietach śnieżnych na dystansach 100,200 i 400 m. Rywalizacja rozpocznie się 18 marca.

   

   

 • V Ogólnopolski Turniej Bocce Open or Close

   

  W dniach 17 – 20 listopada 2016 roku w Przemyślu odbył się V Ogólnopolski Turniej Bocce pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla pana Roberta Chomy.
  Uroczysta ceremonia otwarcia zawodów zakończyła się pokazem JuJutsui oraz koncertem Long&Junior. Następnie rozpoczęły się preeliminacje oraz rywalizacje w grupach finałowych.

   

  Oddział regionalny Małopolskie reprezentowali uczniowie Naszego Ośrodka; Katarzyna Brzazgoń, Łukasz Gęgotek i Maciej Trybus, którzy rozegrali mecze w grze pojedynczej oraz deblowej z zawodnikami z całej Polski.

   

  Łukasz Gęgotek wywalczył I miejsce w grze pojedynczej, a Katarzyna Brzazgoń i Maciej Trybus zajęli IV miejsce w grze pojedynczej. Natomiast w grze deblowej: Katarzyna Brzazgoń i Łukasz Gęgotek zajęli IV miejsce.

   

  Gratulujemy wyników i życzymy wytrwałości oraz dalszych sukcesów!

   

 • MAŁOPOLSKI DZIEŃ TRENINGOWY PROGRAMU AKTYWNOŚCI MOTORYCZNEJ (MATP) OLIMPIAD SPECJALNYCH Open or Close

  W dniu 26 października  w gościnnych progach SOSW nr 3 odbył się po raz dziewiąty Małopolski Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej  (MATP) Olimpiad Specjalnych.

   

  Nasz Ośrodek reprezentowały trzy zawodniczki :

   

  Sylwia Burtan – kl.PP I

  Klaudia Danaj – kl. G I

  Żaneta Łudzik – kl. PP III B

   

  Podczas Dnia Treningowego zawodnicy wykonują trzy zadania ruchowe wybrane wcześniej przez trenera i opanowane na poziomie dostosowanym do możliwości zawodnika.

   

  Nasze dziewczyny pod kierunkiem P. Violetty Michalik i P. Agnieszki Kaczmarczyk  świetnie zaprezentowały swoje możliwości : przejście przez tunel, ślizg po ławce, strzał do bramki, przechodzenie przez przeszkody.

   

  Za wykonanie wszystkich zadań ruchowych zawodniczki otrzymały medale oraz upominki.

   

  Gratulujemy zawodniczkom !!!

   

 • XVII MAŁOPOLSKI MITYNG W LEKKIEJ ATLETYCE Open or Close

  W dniu 20.05.2016 r na obiektach krakowskiej AWF odbył się Małopolski Mityng L.A. Olimpiad Specjalnych, w którym wzięli udział zawodnicy naszego klubu.

   

  Łukasz Gęgotek, Piotr Kasperczyk i Marcin Włudyka rywalizowali w biegach na 50 i 100m oraz skoku w dal.

   

  W tym roku po raz pierwszy wystartowały „Sztafety Uśmiechu”. Zawodnicy wraz z opiekunami w zabawnych strojach mogli wziąć udział w biegu sztafetowym 4 x 100m. Nasza sztafeta w składzie: Łukasz Gęgotek , Piotr Kasperczyk , Małgorzata Patyna i Violetta Michalik zajęła w swojej grupie II miejsce przegrywając  tylko z „Szalonymi jeźdźcami” z Radwanowic.

   

  Wyniki:

   

  Piotr Kasperczyk    100m  -I miejsce       skok w dal –I miejsce

   

  Marcin Włudyka     50 m- II miejsce       skok w dal- II miejsce

   

  Łukasz Gęgotek      100m – V miejsce     skok wdal- II miejsce

   

  Gratulujemy naszym sportowcom !!!

   

 • IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Zakopanem Open or Close

  W dniach 09-12.03. 2016r odbyły się w Zakopanem IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Czternastu zawodników  Małopolski walczyło o medale w narciarstwie zjazdowym  i w biegach na rakietach śnieżnych. W biegach na rakietach startowało czworo uczniów naszego Ośrodka : Katarzyna Brzazgoń, Łukasz Gęgotek, Piotr Kasperczyk i Marcin Włudyka.

   

  Otwarcia Igrzysk podczas uroczystej Ceremonii dokonał Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką , zapłonął znicz olimpijski, zawodnicy , sędziowie , trenerzy złożyli przysięgę olimpijską. Zespól Future Folk rozgrzał nas muzyką . W następnych dniach rozpoczęły się zmagania sportowe w poszczególnych konkurencjach .

   

   

  Nasi uczniowie fantastycznie walcząc zdobyli w sumie 7 medali : 6 złotych i 1 brązowy.

   

  Katarzyna Brzazgoń startowała na dystansie 50 i 100m – odpowiednio 3 miejsce , 5 miejsce

   

  Łukasz Gęgotek        startował na dystansie 200 i 400m-  1miejsce,  1 miejsce

   

  Piotr Kasperczyk       startował na dystansie 200 i 400m-  1miejsce i 1miejsce

   

  Marcin Włudyka       startował na dystansie 50 i 100m  –  1 miejsce i 1 miejsce

   

  Po zakończonych zmaganiach odbyło się uroczyste losowanie składu Reprezentacji Polski spośród złotych medalistów na Światowe Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych w 2017r .

   

  Pośród trzech zawodników z Polski , którzy będą biegali na rakietach śnieżnych w Austrii znaleźli się Marcin Włudyka i Piotr Kasperczyk ! Wielkie gratulacje ! Jesteśmy bardzo dumni z naszych sportowców !