Wesołe Dni Szkoły – to integracyjna impreza ośrodka zainicjowana przez nauczyciela-logopedę po to, by rozwijać umiejętności komunikacyjne uczniów i budować więzi między nimi. Została zaplanowana na wiosenne miesiące roku szkolnego. Do tej pory odbyło się już dziesięć edycji takich spotkań. Do wspólnej zabawy zaproszeni są uczniowie wszystkich szkół SOSW oraz wychowawcy i nauczyciele. Impreza pomyślana jest tak, aby wyeksponować umiejętności uczniów w sferach, w których osiągają oni sukcesy, nawet te najmniejsze. Udział w różnych prezentacjach daje szansę „wypowiedzi” wszystkim uczniom i pomaga w samorealizacji na miarę ich możliwości rozwojowych. Wspólne spotkania dostarczają uczniom wielu pozytywnych przeżyć: sukcesu, własnej sprawczości oraz radości przebywania i współdziałania w grupie.
Jak nazwa wskazuje Wesołe Dni Szkoły to dwa dni wspólnych spotkań, podczas których odbywają się: eliminacje do konkursu „Lubię mówić”, bieg na orientację – „Szukanie skarbu” oraz wielki finał.
Konkurs „Lubię mówić” to rywalizacja na najciekawszą prezentację dowolnej formy literackiej związanej z tematyką wesołych dni szkoły. Formuła imprezy przewiduje inną tematykę każdego roku. Sprzyja to rozwojowi poznawczemu i wzbogacaniu słownictwa. Dotychczas uczniowie m. in. poznawali zwierzęta, opisywali ulubioną porę roku, promowali zdrowy styl życia, a ostatnio prezentowali znane zawody.
Bieg na orientację jest to wytyczony znakami szlak, który uczniowie muszą przebyć, by krok po kroku dotrzeć do „skarbu”. W międzyczasie wykonują kolejno zadania zawarte w specjalnych instrukcjach tematycznie zbieżnych z całością imprezy: są to np. rebusy, krzyżówki, zagadki.
Wielki finał przewiduje występy zarówno wyróżnionych zespołów klasowych, jak również konkursy dla nauczycieli, dyrekcji, występy chóru szkolnego oraz nauczycielskich zespołów – muzycznego i baletowego. Zwycięskie i wyróżnione klasy otrzymują dyplomy i nagrody, a wszyscy uczniowie dostają słodycze. To głównie za sprawą wiernych sponsorów: firmom Speed-Pack i Lajkonik. Czasami zdarza się, że odwiedzają nas tego dnia uczniowie innych, zaprzyjaźnionych szkół ze swoim występem niespodzianką.
Wesołe Dni Szkoły to przede wszystkim promocja uśmiechu, radości i dobrego humoru – takiej przestrzeni, w której wszyscy odnajdują swoje miejsce i dobrze się czują.
Opracowała: Ewa Kapałka
-
Wesołe Dni Szkoły 2019/2020 Open or Close
W roku szkolnym 2019/2020 okoliczności nie sprzyjają,
by Wesołe Dni Szkoły mogły się odbyć.
Nasze spotkanie podczas finału i biegu po skarb
miało podkreślić uroki polskiej wsi…
Miejmy nadzieję, że wszystko jeszcze przed nami!
Tymczasem dla wszystkich uczniów przypomnienie i zachęta
na wsi każdy znajdzie coś dla siebie:
NA WIEŚ, NA WIEŚ WYRUSZAJMY!
NA WIEŚ INNYCH ZAPRASZAMY!
-
XIII WESOŁE DNI SZKOŁY Open or Close
W dniach 24 – 26 października 2016 odbyła się w naszym ośrodku doroczna – już po raz trzynasty – impreza integracyjna „Wesołe dni szkoły”. Jest to za każdym razem czas, kiedy uczniowie mają możliwość rozwijać swoje umiejętności poznawcze i komunikacyjne. Tegoroczne hasło zawierało się w krótkiej rymowance:
„Wiedzą dorośli i dzieci, jak się segreguje śmieci. Oszczędzają światło wodę, potrafią chronić przyrodę! Ziemia, woda i powietrze to nasze skarby odwieczne! Przedstawimy należycie, jak na ziemi chronić życie.” W dzień finału obowiązywał specjalny strój: w kolorze ZIELONYM!!!
Bieg na orientację „Po skarb” odbył się według znanego wszystkim scenariusza – uczniowie szukali odpowiednich znaków i rozwiązywali kolejne zadania ukryte w tajemniczych miejscach budynku szkolnego. Klasy miały indywidualnie dobrane i sformułowane odpowiednio do poziomu uczniów zadania.
klasy V i VIB z teatrzykiem – Przygoda w lesie
klasa VIA z prezentacją – Kundel bury,
klasa VIC z bajką – O smoku, który palił śmieci
klasy gimnazjum to: Piosenka ekologiczna GI, Rady pana Śmietnika GIIA
film Dbamy o środowisko GIIIB
Najstarsi uczniowie z klas PP recytowali wiersz WODA i wyjaśniali nam pojęcie RECYKLINGU (PPIIIA), a także opowiadali o segregowaniu śmieci w otoczeniu szkoły (PPI i PPII).
Było pouczająco i barwnie!
Podczas finałowego pokazu wszystkich nagrodzonych prezentacji brawa zebrali również przedstawiciele dyrekcji, którzy z powodzeniem rozwiązywali trudne zagadki. Nagrody dla uczestników konkursu i biegu ufundowali: MPO-KRAKÓW i firma SPEED PACK.
Gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę! Do zobaczenia za rok!
Opr. Ewa Kapałka
View the embedded image gallery online at:
http://sosw4-krakow.com/jak-pracujemy/wesole-dni-szkoly#sigProIddab8ccb2dc -
Wesołe dni szkoły 2015 /edycja jesienna/ Open or Close
Bogata w treści, ogólnoszkolna impreza integracyjna odbyła się w naszym ośrodku pod hasłem
„Ruch to zdrowie i zabawa! Olimpiada-wielka sprawa! Ulubione sporty mamy. O nich wam opowiadamy!”
Tak brzmiało również zaproszenie do konkursu „LUBIĘ MÓWIĆ” w XII edycji Wesołych Dni Szkoły, które w tym roku wypadały 27, 28 i 29 października.
Te trzy dni, podczas których uczniowie prezentują swoje umiejętności i wspólnie się bawią – sprzyjają lepszemu wzajemnemu poznaniu, dają szansę wyrażenia siebie w zabawie, pomagają skuteczniej rozumieć innych.
Tym razem organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników do odkrycia dyscyplin sportowych.
W konkursie „LUBIĘ MÓWIĆ” wzięli udział uczniowie klas III oraz VI A i VIB Szkoły Podstawowej,
uczniowie klas gimnazjalnych, a także uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy z klas: I i III.
Pierwszy dzień zabawy obfitował we wrażenia związane z konkursowymi prezentacjami, które były opracowane głównie w oparciu o ruch i muzykę. Do rywalizacji o nagrody Wielkiego Finału wystawiono dziesięć zespołów. Wśród dyscyplin sportowych dominowały: piłka nożna, podnoszenie ciężarów, kolarstwo, gimnastyka, jazda konna, pływanie i narciarstwo. Oto niektóre tytuły prezentacji:
- Pokaz wg Batti Strauss – kl. III i VIB
- Rowery – kl.VIA
- Siłacze – kl.GIIA
- Jazda konna – kl. G IB
- Lewandowski – król strzelców GIIB
- Rymowanka o ruchu – Ola B.
- Sportowa Woka-Woka – kl. GIIIB
- Ruch to zdrowie – scenka – Łukasz G. i Mateusz M.
- Zagadki sportowe – kl. PPIIIB
- Pokaz: Piłkarskie szaleństwo – kl. GIA i PPI
Drugiego dnia w odbył się tradycyjnie „bieg po skarb” wg znaków o tematyce sportowej.
Klasy miały indywidualnie dobrane tematy i na ich podstawie sformułowane odpowiednie do poziomu uczniów zadania.
Wszyscy uczestnicy biegu dotarli do swoich skarbów!
W naszej zabawie zawsze najbardziej oczekujemy trzeciego dnia WESOŁYCH DNI SZKOŁY! Wtedy odbywa się finałowy pokaz wszystkich nagrodzonych prezentacji. Wspólnie się gromadzimy, śpiewamy i kibicujemy wykonawcom!
W ten dzień specjalnie ubieramy odpowiedni strój:
tym razem obowiązywały kolorowe koszulki z NUMEREM!
Na szczególne wyróżnienie zasłużyły występy klas VIA, GIIA, GIIB, GIIIB, PPIIIB oraz grupy mieszanej GIA i PPI. W tej edycji swoje wystąpienia mieli nauczyciele, a także dyrekcja naszego ośrodka – prezentowali wiersz Jana Grossa „Życie to sport” – żartobliwie i wesoło!
Do zobaczenia za rok! Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!
Opr. Ewa Kapałka
View the embedded image gallery online at:
http://sosw4-krakow.com/jak-pracujemy/wesole-dni-szkoly#sigProIdf81c7412ee -
Wesołe dni szkoły 2015 Open or Close
„BRZECHWA – rano i wieczorem, bawi, uczy nas z humorem, a więc wiersze wybierajcie na wesoło przedstawiajcie!
Tak brzmiało zaproszenie do konkursu „LUBIĘ MÓWIĆ” w XI edycji Wesołych Dni Szkoły, które każdego roku odbywają się na powitanie wiosny.
W tym roku wypadały 18 i 19 marca.
Pierwszego dnia Wesołych dni Szkoły dwadzieścia drużyn wyruszyło na trasę biegu na orientację. Tradycyjnie przebiegała ona korytarzem do IV piętra aż do sali rehabilitacyjnej. „Szukanie skarbu” wymagało od uczestników skupienia uwagi i wytrwałości oraz poczucia humoru. Trzeba było znaleźć odpowiedni dla każdej drużyny znak i wykonać zawarte w instrukcjach zadania.
Na tych, którzy dotarli do mety czekał skarb – wiersze Jana Brzechwy i słodycze.
Druga odsłona „Wesołych dni szkoły” to konkurs pt.„Lubię mówić”. Była to kolejna okazja dla uczniów i nauczycieli, żeby spotkać się, a także pokazać, że KAŻDY UCZEŃ POTRAFI COŚ NAJLEPIEJ !
Zgodnie z formułą imprezy i zasadami konkursu uczniowie najpierw prezentowali się w małych grupach w klasie. Następnie w sali gimnastycznej ośrodka miał miejsce wielki finał konkursu, czyli wspólne śpiewanie, zabawy i zagadki oraz indywidualne i zespołowe występy uczniów.
Również tym razem uczniowie licznie wzięli udział w konkursie – dziesięć zespołów przygotowało swoje występy. Spośród wierszy Jana Brzechwy wybierano nie tylko te znane, jak Kaczka Dziwaczka (wspaniała prezentacja multimedialna kl. VIA i VIB) , czy ZOO (kl. PP IIB i PPIIIC), ale też te mniej znane, jak Król i Sól (sceny teatralne kl. III i IVSP) czy Król i Błazen (występ indywidualny Andrzeja z kl.VA). Ola z klasy PPIIA ciekawie przedstawiła utwór pt. „Ciotka Danuta”. Z kolei uczniowie klasy IB gimnazjum wykonali piosenkę „Kłamczucha”. Połączone klasy PP( I, IIA, IIIB) zareklamowali „Na wyspach Bergamutach”.
Kl. IISP przedstawiła teatrzyk kukiełkowy „Na straganie”, kl. GIIIA i PPIIIA wystawiła „ Kwokę” w rewelacyjnej obsadzie. Istny show pokazała klasa VIC w wierszu J. Brzechwy „ Leń” – ich występ zdobył nagrodę publiczności, gdy na koniec bisowali.
Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody. Wszyscy świetnie się bawili śpiewając na pożegnanie: „Uśmiechnij się choć raz, za uśmiech nie zapłacisz”. Do zobaczenia za rok!!
Opracowała: E. Kapałka
View the embedded image gallery online at:
http://sosw4-krakow.com/jak-pracujemy/wesole-dni-szkoly#sigProIdfc5bc09864