Ułatwienia dostępu

telefon SOSW4

Zadzwoń do nas

660 637 507

12 430 54 00

adres SOSW4

Nasz adres

ul. Hieronima Wietora 7

Projekty unijne

Nasz Ośrodek bierze udział w Programie Socrates Comenius – ” Uczenie się przez całe życie”

 

comenius gazetka

 

29 stycznia 2014  roku

 

W ramach europejskiego programu Socrates Comenius – ” Uczenie się przez całe życie”, do którego przystąpił nasz Ośrodek odbył się konkurs dotyczący kultury, tradycji, dyscyplin sportowych oraz zwyczajów kulinarnych państw Europy i Azji.

 

Konkurs był podsumowaniem naszej ubiegłorocznej działalności mającej na celu poznanie państw tych dwóch kontynentów.

 

Gala finałowa konkursu podczas, której uczniowie zabrali nas w podróż po krajach takich jak: Chiny, Francja, Hiszpania, Indie, Niemcy, Polska, Włochy, W. Brytania odbyła się 29 stycznia 2014 r. w naszym Ośrodku. Mieliśmy okazję obejrzeć piękne stroje z różnych zakątków świata, tańce wywodzące się z poszczególnych kultur, usłyszeć różnorodność języków poznanych narodowości, a także „spotkać się” ze światowej sławy sportowcami.

 

 

View the embedded image gallery online at:
http://sosw4-krakow.com/osrodek/projekty-unijne#sigProId3fbee57b29

 

Sprawozdanie z realizacji projektu Socrates Comenius

 

Realizacja projektu Socrates Comenius w okresie od 1 września 2012r. do 30 czerwca 2014r. przebiegała bardzo sprawnie i zgodnie z planem. W tym czasie nasi uczniowie i uczniowie ze szkoły partnerskiej Woodlands Special School w Nottingham poznali najważniejsze informacje na temat kilku państw europejskich – Wielka Brytania (Anglia), jako kraj naszego partnera w projekcie, Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, oraz kraje spoza Europy – Kenia, Ghana, Indie, Chiny, Brazylia, USA.  Przypomnieliśmy oraz utrwaliliśmy sobie najważniejsze informacje dotyczące naszego kraju.

 

W ramach poznawania kolejnych państw uczniowie wraz z pomocą nauczycieli wyszukiwali najważniejsze informacje o tych państwach w zakresie ich kultury i tradycji, popularnych dyscyplin sportowych oraz znanych sportowców. Uczniowie zdobyte informacje umieszczali na kolorowych plakatach, które następnie były wystawiane na korytarzu naszej szkoły, aby były dostępne dla wszystkich uczniów, pracowników ośrodka oraz rodziców i gości. Poza tym uczniowie zbierali i segregowali informacje o poznawanych krajach w specjalnie przygotowanych segregatorach. Uczniowie poznawali również tradycyjne dania poszczególnych państw, kupowali produkty i gotowali wspólnie najbardziej popularne i tradycyjne dania charakterystyczne dla każdego z poznanych państw. Dzięki temu powstała książka kucharska, na podstawie PCS – ów w dwóch językach – polskim i angielskim. Książka kucharska jest dostępna w bibliotece naszej szkoły. W ramach projektu utworzyliśmy również stronę internetową związaną z realizacją naszego projektu, gdzie umieszczaliśmy informacje dotyczące poznawanych krajów oraz bieżących wydarzeń dotyczących realizacji projektu. Uczniowie mieli również okazję uczyć się tradycyjnych tańców pochodzących z poznanych krajów, ponieważ w naszym ośrodku w ramach projektu były organizowane warsztaty taneczne. Następnie zdobyte umiejętności uczniowie prezentowali na różnych uroczystościach szkolnych i poza szkołą. Organizowane były również wyjścia do restauracji tematycznie związanych realizacją projektu. Wspólnie z nauczycielami uczniowie tworzyli prezentacje multimedialne oraz krótkie filmiki, na których uwieczniali swoją pracę. Dzięki otrzymanym środkom finansowym na realizację projektu udało nam się zakupić tablicę interaktywną, oraz niezbędny sprzęt komputerowy – laptop, urządzenie wielofunkcyjne, aparat fotograficzny, dwa tablety. Uczniowie wykorzystywali ten sprzęt przy okazji zdobywania wiedzy na temat poznawanych krajów.

 

Udział w projekcie unijnym Socrates Comenius umożliwił również naszym uczniom kontakt z młodzieżą z innego kraju. Po raz pierwszy nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć, że na świecie jest mnóstwo osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i choć mówią w innym języku mają podobne potrzeby do zaspokojenia. Podczas realizacji projektu udało nam się zakupić również router, dzięki któremu mamy sieć bezprzewodową w szkole i w ten sposób mogliśmy urządzać telekonferencje z uczniami z Woodlands Special School w Nottingham.

 

O realizacji projektu w naszej szkole informowaliśmy również społeczność lokalną. W ramach konkursu dla przedszkolaków z Krakowa, który realizowany jest w naszej szkole, uczniowie upiekli i rozdawali przedszkolakom i ich rodzicom angielskie ciasteczka. Uczniowie prezentowali również zdobytą wiedzę oraz wykonane produkty w ramach otwartych dni naszego ośrodka. Na corocznej plenerowej imprezie w naszym ośrodku uczniowie prezentowali zaproszonym gościom,  co udało im się do tej pory nauczyć w ramach projektu. Wszelkie zebrane informacje, przepisy, prezentacje multimedialne o poznanych krajach uczniowie z naszego ośrodka przesyłali do uczniów z Woodlands Special School, aby podzielić się zdobyta wiedzą.

 

W ramach projektu Socrates Comenius w terminie od 25 czerwca 2013r. do 4 lipca 2013r. przebywała w naszej szkole grupa młodzieży z Woodlands Special School w Nottingham. Grupa składała się z 10 uczniów i 4 nauczycieli.W trakcie wizyty naszych partnerów wspólnie pracowaliśmy na warsztatach plastycznych, gdzie przypominaliśmy i utrwalaliśmy sobie informacje na temat poznanych krajów. Kolorowaliśmy, malowaliśmy i przyklejaliśmy na mapie flagi poszczególnych państw, zabytki, popularne dania. Następnie wspólnie gotowaliśmy poznane potrawy, wspólna praca w mieszanych grupach bardzo zbliżyła do siebie uczniów szkół partnerskich. Komunikowali się oni za pomocą wcześniej przygotowanych przez koordynatorów projektu książeczek z PCS –ami w języku polskim i angielskim, albo za pomocą gestów MAKATON.

 

Mimo, iż na początku obawialiśmy się, że na poziomie komunikacji pojawią się liczne ograniczenia, uczniowie z obu szkól świetnie sobie poradzili. W kolejnych dniach młodzież uczestniczyła w dniu sportu organizowanym w naszej szkole. Wspólnie graliśmy w kręgle, bilard oraz rozegraliśmy na szkolnym podwórku mecz bocce. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w sportowych atrakcjach. Jednym z tematów przewodnich naszego projektu był sport, więc chcieliśmy, aby uczniowie mogli się w tej dyscyplinie wykazać i zachęcić ich do uprawiana sportu, na co dzień. W trakcie tych zajęć uczniowie z obu szkół uczyli się sportowej rywalizacji oraz wzajemnej współpracy. Nasi goście mieli również okazję poznać naszą kulturę i tradycję. Wspólnie zwiedzaliśmy Kraków oraz Kopalnię Soli w Wieliczce, pokazując naszym partnerom dorobek naszej kultury i historię naszego miasta. Byliśmy również w restauracji, gdzie nasi goście mieli okazję próbować tradycyjnych dań z polskiej kuchni. Bardzo im smakowało. Zaprosiliśmy również młodzież i nauczycieli z Woodlands Special School do Zakopanego, gdzie zapoznali się z kulturą i tradycją góralską, próbowali tradycyjnych potraw z tego regionu oraz uprawiali razem z nami wspinaczkę górską i podziwiali piękne widoki.  W Zakopanem nasi goście mieli okazję spotkać się również z naszymi kolegami i koleżankami – sportowcami z Olimpiad Specjalnych. Organizatorzy obozu dla uczestników Olimpiad Specjalnych zaprosili nas do siebie na wspólną imprezę integracyjną, gdzie uczniowie z naszego ośrodka mogli zaprezentować kolegom z Anglii zdobyte umiejętności taneczne na warsztatach tanecznych w naszej szkole. Uczniowie ze szkoły partnerskiej poznali tam zdobywców medali w licznych konkurencjach na Olimpiadach Specjalnych. Na zakończenie pobytu uczniów z Woodlanas Special School z Nottingham w naszym ośrodku wszyscy uczestnicy projektu otrzymali na pamiątkę koszulki z logo projektu oraz kubki.

 


 

W kolejnym roku realizacji projektu Socrates Comenius uczniowie

 

z naszego ośrodka wraz z nauczycielami wyjechali na wizytę partnerską do Szkoły Woodlands Special School w Nottingham w terminie od 12 czerwca 2014r. do 22 czerwca 2014r.

 

View the embedded image gallery online at:
http://sosw4-krakow.com/osrodek/projekty-unijne#sigProId65e6f69316

 

W trakcie wyjazdu uczniowie wraz z opiekunami realizowali założenia zawarte w projekcie Socrates Comenius pt.” Zjednoczenie ludzi poprzez sport”. Młodzież ze szkół partnerskich poszerzała i utrwalała wiedzę dotyczącą kultury, tradycyjnych potraw oraz dyscyplin sportowych z krajów poznanych w trakcie realizacji projektu. Przede wszystkim uczniowie z Polski oraz opiekunowie mieli okazję zapoznać się z kulturą, kuchnią, tradycją, historią Wielkiej Brytanii.

 

Uczniowie z Woodlands Special School byli przewodnikami po ich kraju. Młodzież wraz z nauczycielami odwiedzali miejsca związane z kulturą Anglii między innymi Matlock – miejscowość słynąca z kopalni minerałów, Skegnes – popularny kurort nad Morzem Północnym, Birmingham – gdzie podziwiali różne gatunki zwierząt i roślin morskich, pochodzących z poznanych krajów i nie tylko w największym oceanarium.

 

f9106176

 

Wollaton Hall – piękny park z zabytkowym muzeum zwierząt i minerałów oraz Nottingham wraz z pięknym zamkiem i legendą o Robin Hoodzie.

 

 

View the embedded image gallery online at:
http://sosw4-krakow.com/osrodek/projekty-unijne#sigProIdfb0e0ad380

 

Młodzież i nauczyciele ze szkół partnerskich wspólnie przygotowywali również tradycyjne dania polskie, angielskie, wspólnie prowadzili także kawiarnię polsko – angielską. Uczniowie z Polski uczestniczyli również w lekcjach wraz z kolegami z Anglii, by zobaczyć, jak wygląda edukacja w Wielkiej Brytanii.

 

View the embedded image gallery online at:
http://sosw4-krakow.com/osrodek/projekty-unijne#sigProId40269d7eb7

 

Podczas pobytu w Nottingham uczniowie i nauczyciele brali udział w różnych grach zespołowych oraz zajęciach sportowych, grali w kręgle, bilard, mini golf, piłkę nożną. Poza aktywnościami sportowymi młodzież i opiekunowie próbowali popularnych potraw indyjskich, chińskich, amerykańskich, karaibskich.

 

View the embedded image gallery online at:
http://sosw4-krakow.com/osrodek/projekty-unijne#sigProId1dfe190475

 

W trakcie pobytu w Nottingham młodzież ze szkół partnerskich pod opieką nauczycieli rozwijali również umiejętności społeczne, uczyli się nawiązywania poprawnych interakcji, poznawali proste zwroty i słowa w języku polskim i angielskim, a przede wszystkim nawiązywali przyjaźnie.

 

View the embedded image gallery online at:
http://sosw4-krakow.com/osrodek/projekty-unijne#sigProId13a1e0e705

 

W przyszłym roku młodzież i nauczyciele z Woodlands Special School planują kolejną wizytę w naszym ośrodku już poza projekcie, który obecnie zakończyliśmy.

 

Realizacja projektu Socrates Comenius wparła uczestniczących w nim uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi w dążeniu do integracji międzynarodowej, pomogła w przełamaniu barier związanych z różnorodnością kulturową i religijną oraz umożliwiła uczniom zdobycie nowych i cennych doświadczeń wykorzystywanych w życiu codziennym. Poza tym dla uczniów naszego ośrodka była to niepowtarzalna i bardzo atrakcyjna forma edukacji.