telefon SOSW4

Zadzwoń do nas

12 430 54 00

adres SOSW4

Nasz adres

ul. Hieronima Wietora 7

Zajęcia dodatkowe

 • Koncerty w Filharmonii Open or Close

  Od wielu lat systematycznie uczestniczymy w koncertach dla dzieci organizowanych przez krakowską Filharmonię. Cykl tegorocznych koncertów nosi tytuł – „Co kraj, to… muzyka”. W poniedziałek 14.11.2016, braliśmy udział w koncercie pt.: „W labiryncie komputera”, podczas którego dzięki Babci Melodii i tajemniczej maszynie podróżniczej udaliśmy się w podróż po Europie. Poznawaliśmy muzykę i tańce kompozytorów z Czech, Węgier, Rosji, Norwegii i Austrii. Wędrówki te zakończyły się sukcesem – odnalezione zostały dawne instrumenty smyczkowe – suka biłgorajska i fidel płocka.

   

  Z dużym zainteresowaniem i radością słuchaliśmy muzyki i oglądaliśmy tańce wykonywane przez tancerzy w pięknych strojach.

   

  Żałowaliśmy, że koncert się skończył. Ale pocieszyła nas myśl się, że niedługo tu wrócimy.

   

  Opracowała: mgr Kinga Grochal

   

 • Basen Open or Close

  W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły uczęszczają na zajęcia do Parku Wodnego. Będą doskonalić umiejętność pływania pod czujnym okiem nauczyciela wychowania fizycznego – instruktora pływania pana Andrzeja Pacholarza.

   

  Opracowanie: mgr Danuta Baran

   

 • Hipoterapia Open or Close

  Hipoterapia to jeden z ważniejszych projektów realizowanych od 2009 roku w SOSW nr 4 w Krakowie.  Aktualnie w terapii uczestniczy 30 uczniów  naszej placówki. Zajęcia prowadzone są przez specjalistów w Ośrodku Rekreacji i Rehabilitacji Konnej „Tabun” w Olszanicy przy ul. Ireny Kosmowskiej 12a. Oprócz niezwykle istotnych walorów rehabilitacyjnych  tych zajęć, stanowią one wspaniałą atrakcję dla wychowanków, którzy nie tylko jeżdżą ale i karmią  konie, głaszczą  oraz wykonują  przy nich podstawowe zabiegi pielęgnacyjne. Dodatkowo wyjazd na hipoterapię motywuje uczniów do pracy dydaktycznej jak i do modyfikowania zachowania.

   

 • Sala do zajęć integracji sensorycznej (SI) Open or Close

  Dzięki wsparciu firmy Sabre Polska i Stowarzyszeniu „Razem z Czwórką”  nasz Ośrodek wzbogacił się o salę  do integracji sensorycznej.

   

  Zajęcia integracji sensorycznej (SI) odbywają się w specjalnie do tego przygotowanej sali  integracji sensorycznej, wyposażonej w nowoczesny sprzęt i atrakcyjne dla dzieci zabawki.

   

  Są to zajęcia, których celem jest poprawa funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego odpowiedzialnego za odbiór i przetwarzanie bodźców zmysłowych. Adekwatna integracja odebranych informacji jest podstawą normalnego uczenia się, ma wpływ na prawidłowy rozwój ruchowy, emocjonalny i poznawczy.
  Metoda integracji sensorycznej została stworzona przez amerykańską terapeutę Jean Ayres w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Ayers wykazała praktyczne znaczenie trzech podstawowych, najwcześniej dojrzewających systemów zmysłowych w procesie prawidłowego rozwoju dziecka. Są to: system dotykowy, system czucia głębokiego, tak zwana propriocepcja – czucie własnego ciała, układ przedsionkowy zwany zmysłem równowagi.

   

  Mózg w każdej chwili naszego życia odbiera, segreguje i przetwarza bodźce zmysłowe, które docierają do niego z naszego ciała. Poszczególne zmysły współdziałają ze sobą podczas wykonywania złożonych zadań i ten proces stanowi podstawę ich integracji. Tworzenie procesów integracji sensorycznej i ich doskonalenie odbywa się w pniu mózgu – części ośrodkowego układu nerwowego. Niedobór lub brak dopływu bodźców zakłócają tworzenie się prawidłowej integracji zmysłowej.

   

  U wielu dzieci nieprawidłowe reakcje, zachowania oraz trudności szkolne mogą być spowodowane właśnie zaburzeniami w integracji sensorycznej. Nierówne tempo rozwoju w zakresie powstawania poszczególnych umiejętności może wskazywać na obniżony proces integracji zmysłowej.

   

  Układ przedsionkowy i układ proprioceptywny umożliwiają odbieranie doznań związanych z ruchem i zmianami w ruchu. Wpływają na utrzymanie równowagi, świadomość przestrzeni, właściwe napięcie mięśniowe, koordynację i płynność ruchu. Od jego prawidłowego działania zależy kształtowanie się i rozwój funkcji ruchowych, czuciowych i poznawczych. Niedojrzałość układu przedsionkowego przejawia się charakterystycznymi zaburzeniami w funkcjonowaniu dziecka na co dzień oraz trudnościami w nauce.

   

  System propriocepcji odbiera informacje z mięśni, ścięgien i stawów. Prawidłowe działanie tego systemu wpływa na sprawne poruszanie się i wykonywanie czynności ruchowych bez konieczności kontroli wzrokowej. Pomaga budować schemat ciała i poczucie, gdzie znajdują się nasze części ciała i jak się poruszają.

   

  Układ dotykowy pomaga różnicować to, czego dotykamy i gdzie jesteśmy dotykani. Ma wpływ na poczucie bezpieczeństwa, równowagę emocjonalną, koncentrację uwagi i funkcje ruchowe. Odbieranie wrażeń dotykowych odbywa się za pomocą czucia powierzchniowego i różnicującego. Nieprawidłowości w zakresie odbierania i przetwarzania bodźców dotykowych to nadwrażliwość lub obronność dotykowa.

   

   

   

  opracowała: mgr Agnieszka Klepacka-Fiejdasz

  pedagog specjalny

  terapeuta integracji sensorycznej