telefon SOSW4

Zadzwoń do nas

660 637 507

12 430 54 00

 

adres SOSW4

Nasz adres

ul. Hieronima Wietora 7

Terapia przez sztukę – spotkania plastyczne „Święto Ziemi”

Spotkania plastyczne są przeprowadzane pod kierunkiem artysty rzeźbiarza, życzliwym okiem nauczycieli oraz przy wsparciu organizatora przedsięwzięcia. Uczniowie mogą dać wyraz swojej fantazji i samodzielnej aktywności twórczej.  W ten sposób kształtowana jest ich kreatywna postawa, co owocuje w późniejszym czasie nie tylko podczas zajęć edukacyjnych. Poczucie własnej wartości, przydatności, możliwość samorealizacji, uzyskana satysfakcja, a także dużo zadowolenia i wiele radości, to kolejne uzyskiwane efekty.

 

Założeniem tego przedsięwzięcia jest tworzenie z różnych materiałów – przede wszystkim naturalnych. Formy jego realizacji zmieniają się w każdym roku. Sposób realizacji tematu spotkania wynika z wyobraźni twórczej autorów. Gratyfikacją jest wystawa wszystkich prac powstałych podczas zajęć. Są one wyeksponowane w holu szkolnym. Może ją zobaczyć każda osoba, przychodząca do placówki.

 

Podczas Spotkań Plastycznych „Święto Ziemi” odbywa się konkurs „Zielonego Ołówka”, w którym biorą udział wszyscy uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły przysposabiającej do pracy. Poszczególne klasy wykonują jedną pracę. Komisja konkursowa wyłania laureatów każdego z etapów edukacyjnych, a także przyznaje wyróżnienia. Nagrodzeni otrzymują pamiątkowe statuetki, a wszystkie klasy specjalnie w tym celu zaprojektowane dyplomy, które są uroczyście wręczane przez organizatora przedsięwzięcia.

 

Spotkania plastyczne to cykliczna impreza, która odbywa się w placówce i jest przez nią organizowana przy merytorycznej i rzeczowej współpracy Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”.

 

Historia.

 

Podczas I „Święta Ziemi” uczniowie pięknie pomalowali duże kamienie, ozdobili szklane butelki drewnianymi elementami i sznurkiem, a także wykonali plansze swoich ulubionych drzew (z tektury, papieru, suszonych szyszek itp.). Zostały one wyeksponowane na wystawie, a po jej zakończeniu stały się ich własnością. Wszyscy uczestnicy spotkania plastycznego otrzymali pamiątkowe dyplomy.

 

Tematem II spotkania plastycznego było „Święto Ziemi”. Uczniowie uczcili je tworząc własnego pomysłu medale (wykonali matryce, potem odlewy gipsowe, a na koniec pomalowali) oraz puchary (szklane opakowania ozdobili fantazyjnymi wzorami).  Ponadto wykonali  ptaszki (z glinki, nasion, piórek, owoców jarzębiny, suszonych traw) oraz odlewy gipsowe własnych dłoni. Zostały one umieszczone na wystawie, a po jej zakończeniu stały się własnością autorów. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

 

Podczas III „Święta  Ziemi” zabawa z kolorem i ekspresja przy użyciu barw wiosennych była motywem dominującym. Powstały owady i motyle (obrazki malowane i wyklejane),  a przeróżne gotowe odlewy gipsowe zostały z wielką pieczołowitością pomalowane zgodnie z wizją ich autorów. Wszystkie prace zostały wyeksponowane na wystawie, a po jej zakończeniu stały się własnością uczniów. Wszyscy uczestnicy spotkania plastycznego otrzymali pamiątkowe dyplomy.

 

IV „Święto Ziemi” przyniosło znajomość techniki decupage – zostały wykonane   na patyczkach jaja wielkanocne ozdobione piórkami, trawami, wstążeczkami, a także jaja wielkanocne, kurczaki i koszyki z Play Mais. Tradycyjnie już zostały one wyeksponowane na wystawie, a po jej zakończeniu stały się własnością ich autorów. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

 

Podczas V „Święta Ziemi” uczniowie wykonali ozdoby wielkanocne z gliny ceramicznej (pisanki, kurczaki, zajączki, baranki itp.), nauczyli się także tłoczenia fantazyjnych wzorów. Po wypaleniu w piecu ceramicznym, swoje dzieła ozdobili profesjonalnymi farbami i kolorową rafią. Artyści pracowali z takim zapałem, że wytwory można było również przekazać na kiermasz wielkanocny, zorganizowany przez Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością Intelektualną „Razem z Czwórką” przy SOSW nr 4. Podczas uroczystego wręczenia dyplomów, uczniowie zostali poczęstowani ciasteczkami.

 

VI „Święto Ziemi” było zabawą z gliną ceramiczną. Uczniowie wykonali z niej ażurowe pojemniki i świeczniki. Ozdobili je i pomalowali w sposób zgodny  z własną wizją i pomysłem. Tak jak w poprzednich latach, autorzy mogli zabrać wykonane prace do domu razem z pamiątkowym dyplomem.

 

VII „Święto Ziemi” przyniosło zmianę formuły realizacji przedsięwzięcia.

 

  • Po raz pierwszy uczniowie poszczególnych klas wykonali prace zespołowe. • Nowością był również konkurs „Zielonego Ołówka”.
  • Podczas krótkiej uroczystości szkolnej, wybrane przez komisję konkursową prace, zostały po raz pierwszy nagrodzone statuetkami, które wyróżnione klasy mogły zachować przez rok. Laureaci przekazali je zwycięzcom kolejnego konkursu „Zielonego Ołówka”.
  • Wszyscy uczestnicy otrzymali specjalnie z tej okazji zaprojektowane dyplomy i zostali obdarowani pluszakami.

 

Temat tego spotkania  to „Wiosna: piękna i radosna”. Uczniowie wykonali półprzestrzenne prace – głównie z materiałów naturalnych. Po wystawie stały się one własnością klas.

 

Podczas  VIII „Święta Ziemi”, zorganizowanego zgodnie z nową formułą, temat zadania po raz pierwszy był losowany bezpośrednio przed jego wykonaniem. Były to: bałwan lub zamek lodowy; karmnik lub paśnik; pejzaż miejski lub wiejski. Tytuł spotkania:  „Pożegnanie zimy”. Uczniowie wykonali półprzestrzenne prace z wykorzystaniem materiałów naturalnych. Po wystawie stały się one własnością klas. Konkurs „Zielonego Ołówka” wyłonił laureatów każdego z etapów edukacyjnych. Przyznane zostały również wyróżnienia, Nagroda Specjalna i Wyróżnienie Specjalne. Komisja konkursowa brała pod uwagę samodzielność, wkład pracy i koncepcję artystyczną. Jury miało wyjątkowo trudne zadanie. Wszystkie prace bardzo się podobały, bo każda z nich miała wyjątkowy klimat, zostały zastosowane ciekawe rozwiązania i materiały. Podczas krótkiej uroczystości szkolnej laureatom wręczono statuetki, wszystkie zespoły otrzymały dyplomy z zielonym ołówkiem oraz zdjęcia. Oprawę artystyczną stanowił występ szkolnego chóru, któremu akompaniował na pianinie jeden z uczniów gimnazjum.

 

Tematem IX „Święta Ziemi” były kukiełki – lalki teatralne wykonane na drewnianych łyżkach, które po zakończeniu ich tworzenia „ożyły”, tzn. zostały zaprezentowane przez ich twórców pozostałym uczestnikom konkursu.

 

Po dokonaniu losowania, uczniowie szkoły podstawowej wzięli na warsztat Czerwonego Kapturka, Liska Chytruska  i Kota w butach, a uczniowie gimnazjum i szkoły przysposabiającej do pracy – wiedźmę, robota i Szreka. Temat pracy był  niespodzianką zarówno dla nich, jak i dla opiekujących się nimi nauczycieli. Zadanie było więc bardzo trudne. Wszyscy wywiązali się z niego tak doskonale, że komisja konkursowa, nie będąc w stanie wyłonić zwycięzców konkursu, przyznała tytuł laureata wszystkim uczestniczącym w tym spotkaniu klasom. Zdarzyło się to po raz pierwszy. Również po raz pierwszy, wyniki konkursu „Zielonego Ołówka” zostały ogłoszone podczas wernisażu. Uczniowie, chrupiąc ciasteczka i podziwiając zaprezentowane na wystawie efekty swoich poczynań, wysłuchali werdyktu jury. Po wręczeniu pamiątkowych statuetek i specjalnych dyplomów „Święta Ziemi” oraz fotografii wykonanych przez poszczególne klasy kukiełek, uczestnicy zostali obdarowani materiałami plastycznymi oraz „zaczarowanymi” ołówkami (kredkami o wielokolorowych grafitach). Wręczono także Nagrodę Specjalną grupie rewalidacyjno –wychowawczej i Wyróżnienie Specjalne przewodniczącego komisji konkursowej.

 

Organizator mgr Iwona Pasternak