Ułatwienia dostępu

telefon SOSW4

Zadzwoń do nas

660 637 507

12 430 54 00

adres SOSW4

Nasz adres

ul. Hieronima Wietora 7

Biblioteka

 

Nasza biblioteka szkolna działa prawie od początku istnienia naszej placówki, czyli od 1965 roku. Księgozbiór obejmuje bogaty wybór książek z zakresu pedagogiki, psychologii, pedagogiki specjalnej oraz książek i alternatywnych materiałów czytelniczych dostosowanych do potrzeb naszych uczniów. Oprócz książek w bibliotece gromadzone są pomoce dydaktyczne, filmy, gry i zabawy interaktywne o charakterze edukacyjnym.

Biblioteka składa się z dwóch pomieszczeń, w których jedno pełni rolę czytelni, a drugie wypożyczalni. W czytelni funkcjonuje CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ, w skład którego wchodzą: cztery stanowiska komputerowe, telewizor LCD, projektor multimedialny i tablica interaktywna. Księgozbiór dla dzieci jest opatrzony obrazkami z komunikacji alternatywnej pcs tak, aby uczeń mógł samodzielnie dokonywać wyborów literatury bez umiejętności czytania.

Zbiory biblioteczne są wprowadzone do programu komputerowego „Biblos”, który obsługuje wszystkich czytelników. Pod koniec roku szkolnego dokonywane są roczne podsumowania czytelnictwa w naszej szkole.

Książka ma ogromne znaczenie w życiu osób niepełnosprawnych umysłowo. Sprzyja poznawaniu przez nich otaczającego świata i rozumienia go, uczy myśleć, kształci mowę, wzbogaca wyobraźnię i oddziałuje na osobowość. Czytanie i obcowanie z książką jest formą pożytecznego spędzania czasu wolnego (E. Tomasik). Pomimo trudności z opanowaniem techniki czytania ze zrozumieniem, uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną mają wielką potrzebę kontaktu z książką i z utworem literackim. W tym przypadku kontakt dziecka z utworem literackim i książką musi odbywać się w sposób specyficzny. Proponowane książki muszą mieć atrakcyjną formę zewnętrzną, aby były w stanie przez dłuższy czas utrzymać uwagę dziecka. Ich treść powinna być dostosowana do możliwości i potrzeb percepcyjnych naszego czytelnika.

 

Książki potrafią być ciekawe a nawet zaskakujące!

 

Uwzględniając specyfikę naszej placówki w bibliotece są gromadzone książki bogato ilustrowane,  z ruchomymi częściami obrazków. Doskonałym uzupełnieniem są książki dźwiękowe czytane przez naciśnięcie odpowiedniego guziczka lub z dodatkową płytą z tekstem. Czytelnik naszej biblioteki dzięki kontaktowi z takimi formami wydawniczymi łatwiej poddaje się procesom poznawczym, psychicznym i społecznym. Jeśli proces czytelniczy będzie wsparty długotrwałym procesem biblioterapeutycznym, to efekty będą o wiele większe.

 

25

 

Przy współpracy z nauczycielami i rodzicami staramy się regularnie wypożyczać uczniom książki do domu tak, aby wyrobić w dziecku nawyk zabierania książek, pokazywania ich rodzicom i zachęcania do wspólnego czytania. Ważne jest wyrabianie nawyku dbania o wypożyczone materiały, a także pamiętanie o zwrocie ich do biblioteki.

 

JESTEM SAMODZIELNY

 

31

 

Miło patrzeć jak dzieci rozwijają się, otwierają na świat i na drugiego człowieka, nabierają pewności siebie i samodzielności.

 

 

 Zapraszam i Ciebie do podjęcia tej przygody!

 

Bibliotekarka mgr Małgorzata Szyrska